A Nikola és az E.ON Hydrogen nemrégiben bejelentették partnerségüket, amely a hidrogén- üzemanyagcellás járművek (FCEV) terjedését szolgálja. A két vállalat az együttműködés keretében kombinálni tudja a hidrogénüzemű teherautó értékesítését, a hidrogén-töltőállomások infrastruktúrájának kiépítésével és egyéb hidrogénmobilitási megoldások kidolgozásával. Ezáltal lényegében integrált mobilitási szolgáltatást képesek nyújtani. A tervek szerint 2027-re kellő mennyiségű hidrogén áll majd rendelkezésre az Európában addigra piacra kerülő 5.000 Nikola Tre teherautó üzemeltetéséhez. Ha a tervek valóra válnak, 560 kt CO2-kibocsátást válthatnának ki 2027-re. A két cég közös vállalata a teljes hidrogénértékláncot lefedné, a zöld hidrogén előállítástól, a logisztikán át a végfelhasználói igényhez igazodó töltőinfrastruktúra-fejlesztésig. Az E.ON üzemeltetési vezetője (COO) szerint: „ügyfeleink elérhető árú, integrált és mindenek előtt zöld mobilitási szolgáltatásokat szeretnének kapni. 2027-re a tervezett partnerség keretében azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy évi 200 millió liter dízel üzemanyagot váltsunk ki hidrogénnel.” Az ügyfelek nagy érdeklődéssel várják a Nikola átfogó lízingkonstrukcióját, amely magába foglalja majd a teherautót (Nikola Tre FCEV), annak karbantartását és magát a hidrogén üzemanyagot is, ami egyszerűsíti és várhatóan csökkenti is a teherautóflotta üzemeltetőinek TCO alapú költségeit.
2022-ben, az IAA Transportation szállítmányozási konferencián a Nikola az IVECO-val együttműködésben mutatta be az európai piacra szánt Nikola Tre BEV (akkumulátoros) és FCEV Beta (üzemanyagcellás) teherautó modelleket. A Tre FCEV Beta verzió konkrét piaci megjelenését 2023 második félévében tervezi a Nikola az észak-amerikai piacon, 2024 első felében pedig Európában. A „Nikola IVECO Europe” nevű közös vállalat 2021-ben a németországi Ulm-ban épített gyárat az említett teherautók gyártása számára. A létesítményt már a kezdetektől fogva elektromos járművek gyártására tervezték.
A Nikola és az Iveco fejlesztőcsapata eleve moduláris jellegű járműplatformot hozott létre, amely alkalmas mind az üzemanyagcellás, mind az akkumulátoros hajtáslánc befogadására. Az európai 4×2 Artic verziójával indulnak a Nikola Tre BEV teherautó esetében. A Nikola Tre akkumulátoros (BEV) verziójának tengelytávja 4.021 mm, és 738 kWh akkumulátor-kapacitással rendelkezik. A hatótávja kb. 500 km. Az üzemanyagcellás változat 6×2 rendszerű, 3.932 mm tengelytávval, 70 kg-os hidrogéntankkal, és kb. 800 km hatótávval, ami már a regionális szállítmányozás céljainak is megfelel. Különlegesség, hogy a Nikola Tre FCEV esetében – szemben az eddigi, 350 bar gyakorlattal – 700 bar-os on-board hidrogéntárolást terveznek, ami eddig elsősorban a személyautókra volt jellemző. Töltési ideje max. 20 perc lesz.
A kapcsolódó vállalati partnerségek közül – „nagyságrendje” miatt – ki kell még emelni a Nikola és a Plug Power együttműködését. Ennek keretében a Plug Power 75 darab üzemanyagcellás teherautót vásárol a Nikolától a következő három év során az észak-amerikai piacon. Az első hidrogénüzemű kamionok a megállapodás keretében már 2023-ban átadásra kerülnek. A Plug Power leszállít továbbá egy 30 t/nap kapacitású hidrogén-cseppfolyósító üzemet a Nikola hydrogen hub központjába, Arizónába (USA), amelynek kapacitása később egészen 150 t/nap kapacitásig növelhető lesz. Szintén a partnerség része, hogy a Plug Power 2023. január 1-től kezdődően zöld hidrogént szállít a Nikola részére. Ennek mennyisége 2026-ra elérheti a 125 t/nap(!) mennyiséget, amennyiben a Plug Power hidrogén- előállító és ellátórendszere teljes egészében kiépül. A megadott mennyiség nagy része (80%-a) „take-or-pay” szerződésen keresztül kerül értékesítésre. A nagy hidrogénvolumeneket az indokolja, hogy a Nikola 2026-ra 60 db hidrogén töltőállomást létesítene, elsősorban saját teherautói kiszolgálása. Az arizónai Nikola hydrogen hub technológiái már engedélyezési fázisban vannak.
A Plug Power (Nasdaq: PLUG) a hidrogén-technológiák kulcsrakész globális beszállítója. Neve talán onnan is ismerős lehet a hazai érdeklődőknek, hogy ez a cég telepíti a MOL Dunai Finomítójába (Százhalombatta) a 10 MW-os elektrolizáló rendszert, amely várhatóan 2024 elején üzembe is lép. A Plug Power nagyszabású stratégiai célkitűzése, hogy 2025-re 500 t/nap zöld hidrogén előállítási kapacitást építsen ki az észak-amerikai piacon, globálisan pedig 1.000 t/nap kapacitást 2028-ra. A Plug eddig is kb. 50 ezer üzemanyagcellás rendszert és 165 üzemanyag-töltőállomást értékesített. Világszinten az egyik legnagyobb folyékony hidrogén vásárló. A cég közvetlenül az ügyfelek számára, illetve közös vállalkozásokon (JU) keresztül is értékesíti hidrogéntechnológiai megoldásait.
Forrás:
www.h2-view.com/story/nikola-and-e-on-team-up-on-hydrogen-mobility-solution-offering/