A HyLAW kifejezés a „hydrogen” valamint a „law” (mint jogszabályok) angol szavak összevonásából áll, és maga a projekt a hidrogén és tüzelőanyag-cellás (HTC) technológiákkal kapcsolatos jogi, adminisztratív akadályok azonosítását és megszüntetését célozza. Ez az oldal a 2017-2018-ban, 18 európai országban, köztük Magyarországon megvalósuló HyLAW projekt fontosabb információit, eseményeit, eredményeit foglalja össze. Az említett országokban összesen 23 partner működött együtt a Hydrogen Europe nevű szervezet koordinációjával. A projekt hazai partnere az MTA Természettudományi Kutatóközpont (MTA TTK), amely munkáját a projekt során Egyesületünk segítette.
Általános információk a projektről:
- HyLAW Projekt – rövid ismertető (letöltés)
- HyLAW Projekt – résztvevő országok, partnerek, ütemezés (letöltés)
National Policy Papers (Szakpolitikai elemzések, javaslatok)
A HyLaw projektben résztvevő partnerek szakpolitikai áttekintést és ajánlásokat tartalmazó munkaanyagokat (National Policy Papers, NPP) készítenek az egyes alkalmazási kategóriákra, területekre. A Magyarországra készített NPP-k a következő linkekről szabadon letölthetők:
- 1. kategória: Hidrogén előállítás (letöltés)
- 2. és 3. kategória: Hidrogén tárolás és szállítás (letöltés)
- 4. kategória: Hidrogén mint üzemanyag és töltőinfrastruktúrája (letöltés)
- 5. kategória: Hidrogén járművek (letöltés)
HyLaw Workshop, Budapest (2018. szeptember 27.)
A HyLaw Projekt keretében minden résztvevő országban egy-egy úgynevezett „HyLaw Nemzeti Workshop” került megrendezésre, amelynek keretében bemutatásra kerültek projekt fontosabb hazai tevékenységei és eredményei. A megtartott rendezvényünk I. része lényegében a HyLaw Projekt magyarországi Workshopja; II. része pedig az előzőekhez részben kapcsolódó hidrogén-mobilitási, hidrogén-energetikai konferencia.
A rendezvény fő célja, hogy bemutassa a célcsoportot képező szakpolitikusok, hatósági szakemberek számára a hidrogén (mint üzemanyag, mint energiatároló médium), és a főbb hidrogén-technológiák (járművek, töltő-infrastruktúra, energiatermelés, energiatárolás) alkalmazása előtt álló főbb jogi, adminisztratív akadályokat. Ismertesse a célcsoportokkal a hidrogén-technológiák jelenlegi fejlettségi szintjét, piaci helyzetét. Részben közös gondolkodás során javaslatokat adjon a jogi, adminisztratív akadályok feloldására.
A helyszínen – a Honda Europe jóvoltából – kiállításra és bemutatásra került egy Honda Clarity Fuel Cell modell, azaz a piacon – limitáltan – kapható hidrogén tüzelőanyag-cellás személyautó is.
- HyLaw Workshop program és előadók (letöltés)
- Jorgo Chatzimarkakis, Hydrogen Europe: HyLaw at EU level and hydrogen, the enabler of a virtuous circle for deep decarbonisation (letöltés)
- Mayer Zoltán, Magyar Hidrogén és TC Egyesület: A HyLaw Projekt Magyarországi eredményeinek és ajánlásainak bemutatása (letöltés )
- Thomas Brachmann, Honda R&D Europe (Deutschland) GmbH. : Development of the Fuel Cell Powertrain for the Honda Clarity Fuel Cell (letöltés )
- Günther Kreuzhuber, OMV Refining & Marketing GmbH.: Hydrogen Refuelling Stations – Practical insights and experiences in operation
- Csordás Antal, Kontakt-Elektro Kft.: Honnan – hova? Tüzelőanyag-cellás fejlesztések a Kontakt-Elektro Kft-nél (letöltés)
- Dr Gálvölgyi Gábor, TÜV Rheinland Intercert Kft.: Nyomástartó berendezések az EU-ban… és az autóban (letöltés)
- Milánkovich Attila, E.ON Hungária: Hidrogén alapú villamosenergia-tárolás szigetüzemű rendszerekben (letöltés)
- Szabó Ervin, Prolan Zrt.: Technológiák találkozása a virtuális erőmű koncepcióban (letöltés)
Fényképek a HyLaw Budapest Workshopról: