„Az elektro-mobilitás és a hidrogén-mobilitás lehetőségei, feladatai Magyarországon és az EU-ban” – a Magyar Hidrogén és Tüzelőanyag-cella Egyesület valamint a Jedlik Ányos Klaszter közös szervezésű információs napja (2016. június 6.)
Az EU-ban – és a világ számos fejlett országában kiemelten nagy hangsúlyt kapnak, és gyorsan terjednek az alternatív hajtásláncok és üzemanyagok, köztük a különböző típusú elektromos hajtásláncok. Az elektro-mobilitás hazai bevezetése megkezdődött. Térnyeréséért számottevő erőfeszítések zajlanak, mind a járműveket és a töltőinfrastruktúrát, mind a kapcsolódó jogszabályi, üzleti, szervezeti, finanszírozási háttér kialakítását tekintve. Kevésbé közismert tény, hogy az elektromos hajtásláncok közé tartozik a hidrogén tüzelőanyag-cellás hajtáslánc is. Következéskép a két hajtáslánc viszonylag közeli rokonságot mutat. Számos EU-s joganyag, stratégia – illetve hazai jogszabályozás – együttesen jelöl ki feladatokat vagy teremt lehetőségeket az E- és H-mobilitás számára, ezért is célszerű egy közös rendezvény keretei között tárgyalni e tématerületeket. A legfontosabb aktuális, és mindkét típusú mobilitást a következő dokumentumok is tárgyalják: i) az EU megújuló energia irányelv (RED, 2009/28/EK) és annak a közlekedési megújuló energiákra vonatkozó előírásai; ii) az alternatív üzemanyag infrastruktúra irányelv (AFD, 2014/94/EU) előírásai, valamint iii) a november 18-ig elkészítendő nemzeti szakpolitikai keret kidolgozása. A rendezvény keretében bemutatásra kerülnek a két hajtáslánc elterjedésének főbb tendenciái, az előttünk álló feladatok és lehetőségek, a kapcsolódó EU-s szervezeti illetve (K+F+I+D) pályázati háttér. Emellett kitekintünk az elektromos hajtásláncok terjedése következtében a hazai járműipart, iparfejlesztést érintő kihívásokra; a hidrogén-technológiák területén pedig egyéb, fontos technológiákra (pl. energiatermelésre) valamint egyes horizontális jellegű összefüggésekre.
A fentiek miatt a rendezvény fő célcsoportjai a közlekedés, az energetika, a klímavédelem, a zöldgazdaság-fejlesztés, a K+F+I szakpolitikai területek képviselői, továbbá egyes jelentősebb vállalatok (például megújuló alapú üzemanyagok, töltőinfrastruktúra gyártók, -üzemeltetők) szakértői.
A rendezvényt az MTA Természettudományi Kutatóközpont Anyag- és Környezeti Kémia Intézete támogatta.
Meghívó és program (letöltés)
Előadások:
- Vígh Zoltán (JÁK): Az E-mobilitás aktuális hazai és nemzetközi helyzete – az eddig elért eredmények, és előttünk álló feladatok (letöltés)
- Dr. Margitfalvi József (MHTE): hidrogén és tüzelőanyag-cellás technológiák aktuális helyzetének áttekintése, különös tekintettel a mobilitásra (letöltés)
- Csordás Antal (Kontakt-Elektro Kft.): Tüzelőanyag-cellák mobil alkalmazásokban (letöltés)
- Dr. Tompos András (MTA TTK): Kapcsolódás az EU hidrogén és tüzelőanyag-cellák közös vállalkozásához (FCH JU) és annak kutatási szervezetéhez (N.ERGHY) (letöltés)
- Mayer Zoltán (MHTE): Kölcsönös előnyök lehetősége az alternatív üzemanyag-infrastruktúra és a (közlekedési célú) megújulók között valamint a hidrogén-technológiák egyes biztonsági kérdései (letöltés)
- Dr. Bánó Imre (Magyar Mérnöki Kamara): A tüzelőanyag-cellák felhasználása mérnöki szempontból (letöltés)