Április 29-én átadták Magyarország első (mobil) hidrogén-töltőállomását a Linde Gáz Magyarország Zrt. – Budapest IX. kerületében található – telephelyén. A mobil jellegéből fakadóan konténeres kialakítású hidrogén-töltőállomás két nyomásszinten, azaz 350 bar és 700 bar nyomáson képes hidrogén üzemanyagot kiszolgálni, azaz alkalmas targoncák, buszok, teherautók, illetve a magasabb töltési nyomást igénylő hidrogén üzemű személyautók feltöltésére is.
Az ünnepélyes átadón Dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter is beszédet mondott, majd a töltőállomást használatba véve megtankolta hidrogénnel a helyszínre érkező – Toyota Mirai – üzemanyag-cellás személyautót, továbbá egy szintén üzemanyag-cellás targoncát. A miniszter kitért a készülőben lévő Nemzeti Hidrogénstratégiára, a hidrogén, illetve hidrogéntechnológiák megkerülhetetlen jövőbeni szerepére a hazai energia- és közlekedéspolitikában; a klímavédelmi célok teljesüléséhez pedig szintén nélkülözhetetlennek tartja ezeket, továbbá a hazai iparfejlesztésben is fontos szerepük lehet (megemlítve pl. a hazai üzemanyag-cellás buszgyártási terveket).
A Covid helyzetből fakadó korlátozások miatt meglehetősen szűk körű volt az esemény, melyen beszédet mondott még a töltőállomás tulajdonosa és üzemeltetője, a Linde Zrt., az üzemanyag-cellás Toyota Mirai-t biztosító Toyota Hungary, az üzemanyag-cellás targoncát biztosító Linde Anyagmozgatási Kft, továbbá a helyszínen csak kiállított hidrogén üzemanyag-cellás kishajó fejlesztője a Kontakt-Elektro Kft. vezetője. Beszédet mondott továbbá Lepsényi István a Nemzeti Hidrogéntechnológiai Platform vezetője, aki főként a Hidrogén Platform utóbbi egy éves munkájáról, és a Platform által kidolgozott, a közelmúltban publikált – 300 oldalt meghaladó terjedelmű – hidrogéntechnológiai Fehér Könyvről beszélt. A Platform munkájában és a Fehér Könyv elkészítésében Egyesületünknek is fontos szerepe és sok munkája volt.
Az esemény egyik fontos előzménye, hogy kiadásra került az első hazai (zöld) rendszám egy hidrogén üzemanyag-cellás járműre, a képeken látható, második generációs Toyota Mirai személyautóra. A második generációs Mirai elődjéhez képest megnövelt, 650 km hatótávval rendelkezik, melynek teljes feltöltési ideje 4-5 perc, azaz a gyakorlatban is jól használható (lokálisan) zéró emisszióval működő jármű. Itt fontos kiemelni, hogy a Linde zöld eredetigazolással rendelkező hidrogént szerzett be és biztosított a töltőállomáson, amely megújuló energia felhasználásával került előállításra. Ennek köszönhetően a jármű nem csak „lokálisan”, hanem gyakorlatilag a tejes értéklánc mentén zéró-közeli károsanyag-kibocsátással képes működni. A nagy tisztaságú (ún. 5.0-ás) hidrogént egy hidrogén trélerről biztosították, melynek biztonságtechnikájára, engedélyeztetésére előzetesen nagy gondot fordítottak. (Megemlítjük, hogy Európában immáron ~150+ hidrogén töltőállomás üzemel, ezek közül a legtöbb „normál”, közforgalmú töltőállomásként szolgál. Így éves szinten csak Európában százezres nagyságrendű, a világon pedig milliós nagyságrendű a hidrogén tankolások száma (személyautókba, buszokba, teherautókba, targoncákba stb.), így lényegében rutin jellegű és biztonságos műveletnek számít; a jövőben pedig még inkább azzá fog válni.)
Néhány perces híradás az átadó ünnepségről itt érhető el.
További sajtóközlések: infostart, világgazdaság, portfolio.