Hidrogén Hírlevelünk 2017 augusztusi lapszámában írtunk róla először, akkor még a kissé „futurisztikus cikkek kategóriájában”, hogy Ausztrália egyébként is jelentős, Japánba irányuló – jelenleg főként szénre és LNG-re kiterjedő – energia exportjában pilot projekt jelleggel a folyékony hidrogén (LH2) is megjelenik 2020-tól. Az azóta zajló szisztematikus tervezésnek és építkezésnek köszönhetően a projekt egyik fontos eleme, a világ első, folyékony hidrogén szállítására képes tankere elkészült és 2019. decemberében megtörtént a hivatalos névadója valamint vízre bocsátása a japánban található Kobe városban, a Kawasaki Heavy Industries, mint hajóépítő által. A tanker a Suiso Frontier nevet kapta, és képes lesz -253 oC hőmérsékleten, azaz folyékony halmazállapotban (LH2) hidrogént szállítani a közel 9.000 km-es tengeri úton Ausztráliából Japánba. A tanker a decemberi vízre bocsátással még nincs üzemkészen, mivel Kawasaki – a Harima Works nevű cégnél jelenleg gyártás alatt álló – 1.250 m3 vákuum-szigetelésű, dupla falú hidrogént tartályt 2020 végéig tervezi beépíteni; tehát az LH2 tanker várhatóan 2020 végére lesz üzemkész. Elkészültekor (a 2020-as japán pénzügyi évben) a Suiso Frontier egy technológiai demonstrációs projekt része lesz, amelynek keretében az Ausztráliából Japánba irányuló, nemzetközi hidrogén-energetikai ellátási láncot kívánják demonstrálni, és életképességét tesztelni.
Az említett 1.250 m3-es szállítási térfogat természetesen csak kis töredékét képezi például egy kereskedelmi forgalomban jelenleg használatos LNG-t tankernek, de ahogy említettük, e projekt még csak a technológiai demonstrációt hivatott szolgálni. Amennyiben a projekt életképesnek bizonyul, a 2020-as évek közepére tervezik megépíteni a valódi kereskedelmi célokra használható, ~160.000 m3 szállítókapacitású LH2 tankert. Ennek alkalmazásához természetesen majd az értéklánc többi technológia elemének, így a hidrogén előállító, cseppfolyósító, fogadó üzemek kapacitásait is megfelelően növelni kell Ausztráliában illetve Japánban; és természetesen megfelelően gondoskodni kell a hidrogén végfelhasználói igényeinek megteremtéséről, felfuttatásáról.
Egy ellátási lánc (vagy értéklánc) természetesen nem valósítható meg egyetlen vállalat, vagy csak értéklánc-elem (esetünkben a tengeri szállítás) által. Emiatt a Kawasaki HI 2016-ban már társult az Iwatani Corporation-nel, a Shell Japan Limited-del, és az Electric Power Development Co-val (J-POWER), hogy létrehozzák a HySRTA (CO2-free Hydrogen Energy Supply-Chain Technology Research Association), azaz a Széndioxid-mentes Hidrogén Értéklánc Kutatási Társulást. (Az azóta eltelt időszakban olyan cégek csatlakoztak a HySTRA-hoz, mint a Marubeni Corporation, a JXTG Nippon Oil & Energy Co. vagy a Sumitomo Co. A teljes értékláncba, illetve projektbe természetesen egy folyékony hidrogén fogadó és tároló létesítmény is tartozik – az Oszakától nem messze található – Kobe város reptere mellett. Továbbá Ausztráliában (Viktória Állam, Latrobe Valey-ben) egy szén-elgázosításon és szén-dioxid leválasztáson (CCS) alapuló hidrogén előállító, gázfinomító és cseppfolyósító üzem, valamint kikötői átfejtő állomás megépítése is bele tartozik. Terjedelmi korlátok miatt most csak az LH2 tankerről, mint kézzel fogható újdonságról írunk, de a forrásként megadott hivatkozásban a teljes értéklánc, illetve projektről is nyerhető információ.
A vízre bocsátás kisfilmje megtekinthető az egyik népszerű videómegosztón is.
Forrás: Kawasaki Heavy Industries satóközlemény (2019.12.11.)