A Volánbusz Népliget központi buszállomásán 2022.02.09-én tartott sajtótájékoztató keretében mutatták be a Solaris Urbino 12 Hydrogen üzemanyag-cellás autóbuszát, amely közel egy hónapos magyarországi tesztelésen vesz rész. A 12 méter hosszú, 3 ajtós autóbuszt a Volánbusz üzemelteti Kőbánya-Kispest és Vecsés közti vonalon, „normál” közforgalmú személyszállítási szolgáltatás keretében. Ezzel végre Magyarországon is megindul a hidrogén üzemanyag-cellás buszokkal kapcsolatos közvetlen tapasztalatszerzés, mind az üzemeltetők, mind az utazóközönség oldaláról, és reményeink szerint ez hozzájárul a későbbi széleskörű hazai terjedéshez.
A 2021-ben elfogadott Nemzeti Hidrogénstratégia egyik prioritást élvező cselekvési területe a Zöld Busz Program, amely egyik első lépéseként kerül most Budapesten és környékén „élesben” tesztelésre a hidrogén üzemanyag-cellás busz. E programot és konkrétan a mostani tesztelést a HUMDA (Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt.) szervezi.
A busz a Linde Zrt. budapesti telephelyén található töltőállomáson kerül feltöltésre – zöld, azaz megújuló energia alapon előállított – hidrogénnel.
Magát a buszt a Solaris magyarországi képviselete, a Prim-Vol Trade Kft. biztosítja. A Solaris Urbino 12 Hydrogen egy 70 kW teljesítményű üzemanyag-cellával, külső forrásból is tölthető akkumulátorral, valamint közel 37 kg tárolására alkalmas hidrogéntankkal rendelkezik, amely 350-400 kilométer hatótávot képes biztosítani.
Bíztató, hogy a sajtótájékoztatón a Volánbusz valamint a MÁV vezérigazgatói is pozitívan nyilatkoztak a hidrogén üzemanyag-cellás járművek alkalmazásának lehetőségéről.
További információk és képek: Indóház, HUMDA.
Frissítés (2022.03.04.):
A a Prim-Vol Trade Kft. – és a Linde Zrt. – jóvoltából 2022. március 2-án Egyesületünk érdeklődő tagjainak (~30 főnek) egy szakmai program keretében a Solaris szakembere bemutatta buszt, illetve mivel mindez a busz „pihenő” (feltöltési) idejében történt, a Linde említett telehelyén, ezért a Linde szakemberei egyidejűleg magát a töltőállomást is be tudták mutatni. Szerencsés helyzet volt, mivel így gyakorlatilag éppen tankolás közben volt megtekinthető a busz. Az érdeklődők pedig akár a Volánbusz „normál” járataként is kipróbálhatták Vecsésre.
A Solaris Urbino 12 Hydrogen 400-450 km hatótávot ad meg. A budapesti teszt során, februári időjárási viszonyok és valós felhasználási körülmények közt a 400 km hatótáv reálisan elérhető. A konkrét budapesti teszt során napi 250-280 km-t tett meg a busz. (Hétvégi napokon a ritkább járatsűrűségből fakadóan kevesebbet.) A busz 350 bar-os (Type-IV) tartályokból álló hidrogéntároló rendszere összesen bruttó 37,5 kg hidrogént tud befogadni, de teljesen nem lehet „kiszárítani” a tankor, hanem ebből (nettó) ~34,2 kg-ot lehet felhasználni, ami elég a fent említett menettávra. Ez kb. 8-8,5 kg/100 km fajlagos fogyasztást jelent, ami hétvégi – kevésbé „hektikus” forgalomban tovább csökkenhet. A busz meghajtásáról két darab, háromfázisú, asszinkron elektromos kerékagymotor (125 kW/db) gondoskodik, így a motor helyfoglalása sem vesz el hasznos utasteret. Az Urbino Hydrogen busz széndioxid közegű hőszivattyúőval rendelkezik, amely a hűtési-fűtési igényeket kiszolgálja, ráadásul meglehetősen energiahatékony módon, ugyanis az üzemanyag-cella hulladékhőjét tudja használni a hőszivattyú. Részben ez az oka, hogy a busz hatótávja kevéssé függ a külső környezeti hőmérséklettől. A fenti, hatékonysági tulajdonságokból az is következik, hogy egy ugyanilyen hatótávval rendelkező, tisztán akkumulátoros busz – a jármű jogszabályi súlyhatárai miatt – kb. 10 fővel kevesebb utaskapacitással rendelkezne, mivel az azonos hatótávhoz szükséges nagyobb akkumulátortömeg ennyi utast „szorítana ki”. A konkrét modell (Urbino 12 Hydrogen) 33 ülőhellyel, összesen pedig 89 utasférőhellyel rendelkezik. A busz hidegindítása -25 oC-ig gond nélkül (azaz külső elektromos betáp nélkül) megoldható. A busz egy 70 kW-os Ballard üzemanyag-cellával rendelkezik, amit kiegészít egy Solaris High Power (30,4 kWh / 650 V DC) akkumulátor is, mely utóbbit szükség esetén külső elektromos forrásból is lehet tölteni, azaz e modell lényegében plug-in hibrid jármű.
A nehézségeket is meg kell említeni. A Solaris gyártói kapacitása üzemanyag-cellás busz tekintetében egyelőre viszonylag kicsi: 2022-ben kb. 100 db-ot terveznek gyártani, de a növekedés üteme nagyon dinamikus; a megrendelői oldalon különösen nagy az érdeklődés a zéró emissziós hajtásláncú buszaik felé.
Ez úton is köszönjük a Solarisnak, illetve a Prim-Vol Trade Kft.-nek, és Linde Zrt-nek, hogy lehetőséget biztosítottak az üzemanyag-cellás busz megtekintésére, illetve szakértői helyszíni „kalauzolást” adtak mindehhez. A buszról és a bemutatójáról szóló kisfilm a következő videón megtekinthető.